Skip to main content

Historie

V období dosídlování Budišova nad Budišovkou se sešlo mnoho členů z jiných tělovýchovných organizací,aby při vytváření sousedských vztahů přišli na myšlenku založit TJ.

Začal pracovat přípravný výbor a podle historické zápisové knihy (zachráněna díky Františkovi Hořžičovi, který byl několik let zapisovatelem) je historickým dnem 18. června 1946, kdy se v hostinci Beseda sešla ustavující schůze , aby  oficiálně ustavila TJ Sokol Budišov.

Prvním starostou byl zvolen Antonín Malínek, který v této funkci setrval nejdéle a měl velkou zásluhu na existenci TJ.

Prvními členy výboru byli pánové I.Cupák , F.Pražák , V.Pinkava , M.Buček , F.Hořžiča další.

TJ zaznamenala mnoho změn v názvu. Od Sokola přes Okulu , Tatran až  dnešnímu Spartaku.

Název  TJ Spartak Budišov nad Budišovkou vznikl v roce 1957.První utkání sehráli naši fotbalisté v Bludovicích kde zvítězili 3:1 .(Pavlík , Prokeš, Dopita, Mazač,Trnkal,Navrátil,Vyskočil,Ševčík,Glubiš,Matysík,Z.Trnkal).

V roce 1952 byl oddíl vyhlášen nejslušnějším oddílem severomoravského kraje ,  stal se přeborníkem tehdejšího okresu Vítkov a v dramatickém kvalifikačním utkání s Optimitem Odry  vybojoval krajskou příslušnost.

Kdo by nevzpomínal na dramatická derby s Vítkovem , Odrami,Fulnekem (J.Žižka,L.Navrátil , bratří Pěčkové , Hubáček , Hasala , Hladík , Vyskočil , Matysík , Graclík).

Bylo to jedno z nejúspěšnějších období oddílu.

Přišli i reorganizace , krize oddílu , neúspěchy a sestup , aby po přijetí do okresu Opava bojoval šest let v 3.třídě.

Zlom nastal v sezóně 64-65 , kdy suveréně tuto třídu vyhrál a postoupil do okresního přeboru,  dárkem k 20 výročí založení oddílu .

Vroce 1969 na hřišti kopané byla dokončena stavba nové tribuny , začalo se s výstavbou nového oplocení a v areálu hřiště byl vybudován kurt pro volejbal.

V roce 1975 postihla naši TJ pohroma , zhořely kabiny na hřišti kopané a v nich vybavení pro všechny družstva.V roce 1977 byla zahájena výstavba nových kabin , která byla dokončena v roce 1980.

Chloubou oddílu  bylo mužstvo žáků .

V roce 1969 postoupili do krajského přeboru pod vedením trenéra R.Němečka .

Jako nováček skončil  na 8 místě.Soupeřem jim byli žáci Baníku Ostrava , Minervy Opava , VOKD Poruba , NH Ostrava , Ostroj Opava ,Krnova, Kobeřic,Mar.Hor.

Za naše žáky nastupovali : Baroň , Olšina , Dubina , Hasala , Stryk , Bečica , Vavrečka , Graclík, Brablík , Dias , Diňa Kirchner , Michlíček , Horník Hohn , Otahál , Skoček,Dzvoník , Roháč.

V roce 1971 mužstvo sestoupilo do okresního přeboru a skončilo na 5. místě .Mužstvo převzal trenér J.Bednařík a žácí se pohybovali mezi OP a OS .

Do okresního přeboru postoupili v roce 1981 pod vedením trenérské dvojce D.Kocourek , J. Rašovský.

V roce 1975 se uskutečnila významná akce . Exhibiční utkání s internacionály Dukly Praha.

V týmu Dukly nastoupili hráči , kteří bojovali ve finále MS v Chile :  Kadraba ,Novák , Masopust ,  Čadek , Lála , Štibrani ,  Dvořák , Táborský , hostem pan Mandlík.

Předsedou oddílu byl tehdy pan J.Pospíšil , hospodářem Z.Švidra.

V roce 1976 se uskutečnilo exibiční utkání s internacionáli Slávia Praha. Toto utkání mělo velmi slabou úroveń. Pražany posílil jen legendarní brankář František Plánička ale bohužel jako divák na tribuně.

Utkání skončilo vítězstvím Slávie 3 : 0.

V roce 1982 dosáhl oddíl úspěchu ,  když vyhrál okresní pohár a postoupili do předkola kraj.poháru, kde byl vyřazen mužstvem 1.A třídy Městem Albrechtice.

Budišov prohrál v prodloužení 3:2 ( Porwisz , Dias , K.Matys , D.Matys , Strnadel , Č .Roháč, Dzvoník , Grycz,Vondrouš , Otahál , Jüstel , Suffner).

Odměnou za vítěství v okresním poháru byl zájezd na fotbalový turnaj do NDR.

V tomto roce muži postoupili do okr.přeboru , ale po jednoročním působení sestoupili.V následujícím roce se mužstvo mužů probojovalo opět do okr.přeboru.

V roce 1982 žáci hráli kvalifikaci do krajské soutěže , ale skončili na nepostupovém 2. místě.

Dobrá práce s mládeží se projevila zájmem oddílů vyšších soutěží o naše hráče R.Krása a Libor Fluss odešli do Baníku Havířov (2.dorostenecká liga) , R.Pražák , M.Buček do Ostroje Opava.

V roce 1992 nastaly problémy , hlavně finanční , ale nový předseda pan Jiří Buček se staronovým výborem  ve složení Hynek Vaněk , Pavel Bačkovský st,Krása Radek ,Dostálová Květa oddíl podrželi .

Finanční pomoc přišla od sponzorů a hlavně od městského úřadu.V roce 1992 byla provedena rekonstrukce travnaté plochy a výstavba škvárového hřiště.

Od roku 1993 se naše mužstvo mužů pokouší o postup do 1.B třídy. Nejblíže postupu jsme byli v roce 1992 , kdy z okresního přeboru postupovalo 6 mužstev , Budišov  skončil na 7 místě.

O postup se snažili pod vedením trenéra J.Kosteckého , který byl  u mužstva již 12 sezónu , tito hráči (Molek , Švidra , Schlauch , Kadlec , Procházka , Buček, R.Pražák, Laufík,Suffner , Latka ,

Fluss ,Jüstel , Schilder , Hasala , Komara , Indrák  a vedoucí mužstva  Vl. Buršík.

V  roce 1996 oslavili fanoušci kopané v Budišově nad Budišovkou 50.výročí založení místní TJ Saprtak.

Za půl století je toho opravdu mnoho,na co se dá zavzpomínat.Výbor TJ Spartak se tedy rozhodl všem občanům města , příznivcům kopané,bývalým i současným funkcionářům a hráčům

naší TJ toto výročí připomenout. Hlavním hřebem oslav bylo přátelské utkání mezi našimi muži a muži Holic(Olomouc).

Při příležitosti 50let založení TJ  byli oceněni funkcionáři – Bednřík Jiří – trenér žáků, Buršík Bohumil – hráč muži, Dostálová Květoslava -hospodář TJ, Fluss Libor – hráč Budišov nad Budišovkou

žáci,dorost muži,Havířov,Horní Suchá, Fluss Rudolf – funkcionář, Buček Jiří -předseda TJ a oddílu kopané,Hasala Antonín st. – dlouholetý hřáč ledního hokeje a kopané, Kolařík Pavel – trenér žáků,

Kostecki Jaroslav – funcionář, Kocourek Drahomír – hráč,trenér žáků,trenér dorostu, Krása Radek – hráč TJ Spartak Budišov nad Bud.,žáci,dorost,Havířov,Vítkovice I.liga,Drnovice I.liga,Prostějov II.liga,

Němeček Rostislav – trenér žáků, Pospíšil Jiří – dlouholetý předseda TJ a oddílu kopané,Šupina František zakládající člen oddílu kopané,Pěček František hráč, Bačkovský Pavel st.od roku 1973 trenér dorostu,

trenér muži, od roku 1984 předseda TJ a oddílu kopané.

V roce 1997 měli muži blízko k postupu do krajské I. B třídy, ale postup jim unikl o jediné místo. Soupiska mužstva : Molek, Kadlec, Hasala, Pražák, Schlauch, Botek, Buček, Fluss, Grycz,

Laufík, Indrák, Švidra K, Latka, Procházka, Dvořák,Dias.

V rozhodujícím utkání prohrálo mužstvo TJ Spartak Budišov nad Budišovkou  s mužstvem Bělé 3:4.

V červnu 1997 se uskutečnilo exibiční utkání mezi Starou gardou Budišova  a Zbrojovkou Brno 1978 tehdejším mistrem ligy. Domácí prohráli 2 : 12, když branky vstřelili Dias a Vondrouš st.

V tomto roce došlo k navázání spolupráce s partnerským městem Budišov u Třebíče. V rámci dobré spolupráce  proběhlo fotbalové utkání  starých pánů Budišova nad Budišovkou

s  partnerským městem Budišovem u Třebíče a stalo se tradicí pořádání každoročních fotbalových utkání starých pánů a později k pořádání turnajů starých pánů .

Od roku 2002 se pořádá turnaj ve fotbale starých pánů  pod názvem Memoriál Josefa Graclíka. Od roku 2006 se turnaj starých pánu hraje střídavě v obou městech.

Vytoužený postup do krajské soutěže mužů přišel v roce 1999  , ale bohužel trval jen dvě sezóny.

V první sezóně v KS soutěži skončíli muži na čtvrtém místě a v další sezóně bohužel sestoupili do okresního přeboru.

V roce 2001 proběhly také oslavy 55let založení TJ , které byly spojeny s oslavami 700let založení města Budišova nad Budišovkou.

Zápasy mezi městy Budišov nad Budišovkou a Budišov u Třebíče ve volejbale, nohejbale a kopané ,  žákovský turnaj ve fotbale a fotbalové utkání místních žen okořenily oslavy TJ i města Budišova nad Budišovkou.

V úterý 30.července 2002 bylo sehráno na našem hřišti přátelské utkání mužů Budišov nad Budišovkou a druholigovým mužstvem SFC Opava vedené Karlem Jarůškem a J.Hronem.

Hosté zvítězili 12:0 V základní sestavě hostů nastoupil Brazilec De Santos a Argentinec Ferreira de Sena v té době na hostování v Opavě.

V  roce 2006 oslavil TJ Spartak Budišov nad Budišovkou  60.výročí založení .

Oslavy 60.výročí kopané v Budišově se staly důstojnou oslavou dobré práce všech sportovců i funkcionářů a pomohly ještě výrazněji zvýšit popularitu tělovýchovy a sportu v našem městě.

Dárkem k tomuto výročí bylo výceúčelové hřiště s umělým povrchem v areálu fotbalového hřiště.

Stavba byla předána do bezplatného užívání sportovcům koncem měsíce září 2006.Toto výročí se stává významnou událostí nejen pro oddíl kopané ,ale i pro město.

V rámci oslav se uskutečnil turnaj v malé kopané na hřišti TJ Spartak Budišov nad Budišovkou.

V roce 2015 jsme se konečně dočkali vytoužené sportovní haly na kterou jsme dlouhá léta čekali.Hala přinesla zlepšení sportovních podmínek  nejen pro sportovce , ale i veřejnost.

Se stavbou nové sportovní haly došlo i k rekonstrukci starých kabin a vytvoření nových šaten pro fotbal i halu.

V záři 2016 proběhly oslavy 70 výročí založení TJ, kde pořadatelé připravili pestrý program , sbírku fotografií z působení sportovců a funkcionářů z let minulých i současných.

Program zahájily přípravky domácího mužstva s mužstvem SFC Opava ,slavnostní zahájení a ocenění funkcionářů :(Kolařík Pavel , Bačkovský Pavel st, Němeček Rostislav , Kocourek Drahomír , Kostecki Jaroslav).

Následovalo mistovské utkání domácích mužů „A“  a mužů z Vávrovic.

Sportovní den zakončily mužstva starých gard Budišova nad Budišovkou a Baníku Ostrava.

Sestava Budišova n.B. : (Krása Aleš , Poledna Petr, Kostecki Jaroslav,Vondrouš Jan,Schramm Ctirad,Schlauch Radek,Pírek Jaroslav,Botek Stanislav,Buček Martin,Zajíček Tomáš,Grycz Vilém,

Kozák Libor,Dostál Pavel,ŠimekVáclav,Anděl Dušan,Jüstel Jaroslav,Burián Milan,Fluss Libor,Dvořák Josef, trenér Pražák Roman vedoucí Pecník Roman,asistent trenéra Němeček Radim.)

Baník Ostrava(Bernady,Bolf,Tchuř,Staš,Kula,Janoško,Samec,Baránek,Svatonský,Drozd,Papadopulos,Svědík,Šrainer,Vomáčka,)

Večer následovalá taneční zábava pod taktovkou Pepi Poljaka.


Ročníku  2016/2017 se zůčastnilo soutěží šest mužstev . Muži A posílil do sezóny navrátilec Roman Modelský.Mužstvo opět bojovalo o postup do KS ,ale skončilo na třetím mstě těsně za postupem do KS.

Mužstvo B účastník okresní soutěže skončilo na sedmém místě .Naši žáci účastníci KS ukončili sezónu starší na desátém a mladší na třetím místě.Naše starší přípravka skončila na prvním a

mladší přípravka na sedmém místě.


Sezóna  2017/2018 byla plná očekávání , po dlouhodobém působení v mužstvech vyšších soutěžích  se vrátil Petr Modelský .Sezóna se pro mužstvo vyvíjela velmi dobře a již čtyři kola

před koncem postoupilo naše mužstvo po vítězství s Dolními Životicemi 11 : 0 do KS.

Úspěšnou sezónu dovršili finálovým zápasem poháru „O POHÁR MĚSTA OPAVY „ , kde podlehli mužstvu Oldřišova 3: 0  .

Sestava: Krása Aleš , Skácel Tomáš , Němeček Jan ,Marek Lukáš ,Marek Miroslav, Pražák Martin,Modelský Petr,Pražák Filip,Kuric Jan, Pizur Pavel, Modelský Roman,Němeček Matěj,

Siažík Daniel,Vondrouš Jan , Metelka Patrik,Hudeček Vojtěch, trenéři Anděl Dušan,vedoucí Kostecki Jaroslav


Mužstvo B ukončilo sezónu na sedmém místě , starší žáci na desátém a mladší žáci na třetím místě.Přípravky skončili – starší na prvním a mladší na sedmém místě.

Sezónu 2018/2019 zahájilo mužstvo mužů A v krajské soutěži vítězstvím s Chomýží 9:0 .V sezóně 2018/2019 KS skončilo mužstvo mužů A na šestém místě.

Mužstvo mužů B nastupovalo v ročníku 2018/2019 ve III.třídě  a po sezóně skončilo na pěkném čtvrtém místě.

Mladší a starší žáci v ročniku 2018/2019 hráli krajskou soutěž , starší žáci skončili

na  třetím místě a mladší žáci tuto soutěž  vyhráli.Bohužel pro nedostatek mladších

žáků jsme museli opustit krajskou soutěž a   zrušit mužstvo  mladších žáků.

Starší přípravka se umístila na sedmém místě a mladší přípravka načtvrtém místě.Obě mužstva nastupovala okresním přeboru.


Do sezóny 2019/2020 jsme nastoupili s mužstvem mužů  A  KS ,muži B III.třida , starší žáci OP, starší a mladší přípravka OP.